Острожецька громада
Рівненська область, Дубенський район

Матеріали засідання №4 методичного об'єднання вчителів української мови і літератури та зарубіжної літератури

Дата: 09.05.2025 10:31
Кількість переглядів: 7

«Коло освітянської взаємодопомоги»: обмін досвідом роботи при   

 підготовці учнів до складання  НМТ (ЗНО).

Гульт Світлана Миколаївна,

вчителька української мови

та літератури

Уїздецького ліцею

 

 Підготовка до НМТ з української мови та літератури включає в себе кілька головних аспектів. Учні повинні мати глибокі знання з усіх розділів української мови: правопису, граматики, лексики та стилістики. Також повинні бути ознайомлені зі структурою та особливостями літературних творів, які вони будуть аналізувати під час тестування. Тут велике значення має робота з підручниками, додатковими посібниками та практичними завданнями.

        Вже на початку навчального року ми розпочали підготовку до НМТ із вимірювання рівня знань.

      Для того, аби дійсно добре підготуватися та зайвий раз не хвилюватися, учневі потрібно знати, на які моменти варто насамперед звернути увагу.

       Для початку ми разом з дітьми переглянули теми, які винесені на НМТ, та я їх попросила записати все, що вони знають із кожної з тем. Потім пропоную учням самостійно спробувати чесно оцінити себе та скласти перелік питань, із якими вони не надто добре розібралися, а потім – пройти тестування НМТ / ЗНО минулих років: так було більш наочно. Таким чином визначили теми, в яких є прогалини. Саме на них і потрібно зосередитися надалі.  

            Важливо надати учням можливість практикувати виконання тестових завдань з української мови та літератури. Це допомагає їм звикнути до формату тесту, розвиває їхні аналітичні та критичні навички, а також вчить ефективно управляти часом в період виконання завдань.

       Якісно підготуватися до майбутнього тестування допоможе й самостійне тренування. Регулярно виконуючи тести ОНЛАЙН з української мови за минулі роки, діти зможуть повторити весь теоретичний матеріал, застосовуючи його на практиці.

А завдання з української мови, згруповані за певними темами, які відповідають програмі, дозволять відпрацювати найбільш проблемні розділи, приділивши їм максимум уваги при підготовці.

 

         Під час підготовки до Національного мультипредметного тесту повторюємо фонетику, графіку, орфоепію, орфографію, лексикологію, фразеологію, словотвір, морфологію, синтаксис та стилістику.

Окрему увагу приділяємо правильному наголошуванню слів – завдання, присвячені наголосам, завжди є на тестуванні, а діти часто в них плутаються. Відпрацьовуємо разом із учнями такі теми, з якими в них часто виникають проблеми:

  • типи односкладних речень;
  • відокремлені члени речення;
  • відмінювання числівників;
  • розділові знаки у безсполучниковому складному реченні;
  • правопис прислівників (особливо окремо);
  • фразеологізми.

       Також онлайн платформи дають можливість протестувати свої знання під час та після навчання. Перевірка знань  дозволяє ясно бачити помилки та успіхи й спрямовувати увагу саме на ті теми, які  потребують більш ретельного вивчення. Безперечно, онлайн підготовка вимагає самодисципліни та гарного тайм-менеджменту. Для цього варто правильно  розставити пріоритети та  обдумати план підготовки до НМТ заздалегідь. Обираючи ресурс, яких допоможе підготуватись до іспиту, в першу чергу, варто звертати увагу на його вірогідність, професіоналізм та доречність в конкретній ситуації. Адже кожен учень  має індивідуальний рівень знань, потреб та можливостей.

         Мої діти користуються онлайн-тренажериами тестів. які пропонує платформа iLearn; Освіта UA.

 

 

  1. дієвих порад.

1. Мотивуйте себе. Як не дивно, але якщо думати відразу про результат - мотивація знизиться, на думку спадатимуть тривожні  побоювання про невдачу, недостатню кількість балів тощо. Позитивний настрій та спокійне зосередження та процесі навчання значно збільшує шанси на перемогу, а впевненість  усуває перешкоди шляху до успіху.

2. Складіть план роботи. Наявність чіткого плану дозволить правильно розподіляти навантаження, контролювати свої досягнення та швидше досягти бажаного результату. Рівень сприйняття інформації  у кожного індивідуальний.  Відповідно, план навчання повинен враховувати вже наявний обсяг знань, тип  інтелекту, наявність додаткових навчальних навантажень та психофізіологічні особливості.  Ставлячи кінцеву мету, варто переконатися, що вона досяжна.  Іноді самостійно скласти дієвий навчальний план не просто, тому варто подумати про допомогу професіоналів.

3. Намагайтесь вести здоровий спосіб життя. Дуже важливо підготувати організм до роботи. Здоровий сон, правильне харчування і рівномірний розподіл навантаження та відпочинку дозволять бути максимально ефективним.  Доведено, що нестача рухової діяльності, необхідних вітамінів та мінімальне перебування на свіжому повітрі можуть стати причиною: втоми, апатії, погіршення уваги та пам’яті.

4. Користуйтесь Інтернет-платформами. В Інтернеті можна знайти безліч відео лекцій та відповідей на питання, що стосуються всіх видів курсів та предметів.  Є спеціально розроблені ресурси саме для підготовки до НМТ. Інтернет дозволяє прослуховувати лекції в запису та спокійно надолужувати матеріал, який ви не встигли опрацювати з будь-яких причин.  

5. Проходьте тести. Проходження тестів дуже важливе при підготовці до НМТ. Чим більше ви їх пройдете, тим краще будете знайомі з різноманітними типами запитань та зрозумієте з чим вам доведеться зіткнутися на іспиті. Краще виконувати тести з різних джерел під час підготовки. А проходження тесту перед іспитом знижує стрес та дозволяє  ясно побачити свій рівень підготовки.

6. Робіть нотатки. Ведення нотаток — дуже гарний спосіб оцінити, наскільки ви багато дізналися. Занотовуючи важливі тези під час навчання або повторення, можна краще запам'ятати важливі моменти та значно підвищити свою продуктивність.

7. Ефективно керуйте часом. Часто учням не вдається встигнути все повторити, вивчити, як завчасно вони б не починали готуватись до ЗНО чи НМТ. Багато хто навіть не встигає пройти тестування, при цьому досконало володіючи знаннями. Вміння керувати часом є вирішальним під час здачі будь-яких іспитів. Тому, готуючись до ЗНО, вправляйтесь виконувати завдання на швидкість. Встановлюйте чіткі часові межі при розв'язанні питань.  

8. Не залишайте все на останні дні. Не обманюйте себе, тим, що встигнете повторити в останні дні все, що вчили протягом декількох років. Підготовка до ЗНО/НМТ  за кілька днів до здачі лише підсилить тривожність та стане причиною того, що ви заплутаєтесь у своїх знаннях. Готуючись заздалегідь ви також зможете закріпити теми, які не розумієте  або в яких хочете досягти більшого успіху.

9. Працюйте з групою. Іноді, хоч би як учні не намагалися вчитись, їм не вдається це зробити самостійно. Відсутність мотивації та контролю досить негативно впливає на їхню продуктивність. Тому готуючись до НМТ варто приєднуватись  до навчальних групи або створювати їх зі своїми друзями. В колективі,  об’єднаним однією ціллю, можна не тільки ділитися своїми знаннями та методами роботи, а й весело спілкуватися з друзями.  

10. Не нехтуєте професійною допомогою. Заощадити час та максимально ефективно підготуватись до здачі іспитів допоможе професійне керівництво. Спеціалісти, які займаються безпосередньо підготовкою дітей до здачі НМТ зможуть надати навчальні матеріали, ресурси та ефективні методи опрацювання інформації.  

         Щоб надати нашим учням найкращі шанси на успіх, ми повинні спільно працювати над їхньою підготовкою до НМТ з української мови та літератури. Тільки разом ми зможемо забезпечити їм найкращі умови для розвитку та досягнення їхніх найвищих цілей.

 

Використанеі джерела:

1. https://zno.osvita.ua/

2. https://testportal.gov.ua/pidgotovka-do-nmt-2025/

 

 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь