Острожецька громада
Рівненська область, Дубенський район

Історія села Малин

1. Перша згадка і до 1860 року.

Похідним до назви села є слово «малий». У давні часи поселення було обгороджене частоколом. Ворота закривалися коловоротком та охоронялися сторожею.

Перші згадки про село Малин датовані 1444 роком таким записом: «...староста Луцкий... Малинский...».

Від 1545 року село належало панам Михаил) та Соколу Єловичам. Згадується воно і в грамоті польського короля Казиміра. За свідченням документа від 1566 року, зафіксована скарга пана Івана Борзобагатого про пограбування, нанесення побоїв та заключения в тюрму його слуги у Малині господарським маршалком Михайлом Малинським. Відповідно до записів 1620 р. село належало Миколі Малинському.

В духовному заповіті Данила Братковського від 13 листопада 1720 року згадується Малин. Він розподіляє майно між дітьми, наказуючи винагородити селянина із Певжі, якого колись образив у Малині.

У 1857 роиі за кошти прихожан зведена церква і освячена на честь Святого Миколая Чудотворця. Із 1857 року службу Божу правив священик Олександр Львович.

 

2. Від 1860 по 1939 рік.

У 1860 році поміщик Слівінський запросив в село чехів, аби продати їм свої землі. Переселенці утворили цілу Малинську колонію, яка була названа Чеський Малин.

У 1898 році збудовано цегельню, керівником якої був Алоїз Мендлік.

У 1906 році до Малина прибула родина Мартіновского Алоїза, який побудував вальцевий млин. В селі працювали приватні магазини, пивний шинок, столярні, кузні, бригада мулярів, шевці. Була відкрита бібліотека, два танцювальні зали та створений аматорський драмгурток.

У серпні 1915 року російські війська під натиском австро-угорців відступили. В ніч із 3 на 4 вересня 1915 року в Малин вступили австрійські війська. Через два тижні, внаслідок наступу російських військ, ворога було відкинуто на захід.

Революція 1917-1978 рр. не обійшли село стороною.

У 1919 році чоловіки Малина воювали проти Симона Петлюри. А після Рижського мирного договору від 18 березня 1921 року село, як і вся Волинь, відійшло до Польщі.

У 1927 році заснована родинна школа, в якій викладали сестри Кієлчевські.

У 1937 році в селі працювали пошта і телеграф. Діяла добровільна пожежна дружина.

За польської окупації в селі діяв Піддубецький райком КПЗУ,

а з 1929 року - організація «Сільробу».

 

З. Від вересня 1939 року - по нині.

19 вересня 1939 року о 9 годині вечора в село ввійшли
червоноармійці.           {

19 березня 1941 року в Малині організовано колгосп «Нове життя».

22 червня 1941 року розпочалася Велика Вітчизняна війна.

З 27 червня 1941 року по 8 лютого 1944 року - Малин в німецькій окупації.

Вивезено на роботи до Німеччини - 60 жителів села. С грашна трагедія стікала Малин 13 липня 1943 року: у церкві, клунях, стодолах, школі, будинках було спалено 532 мирних жителів ( 400 чехів і 132 українці), а разом із жителями сусідніх сіл в братській могилі лежить 800 осіб.

За національно- патріотичні погляди були репресовані: Андрій Андрійович Никулін - засланий у Горьківську область, потім - в Свердловську. ( 1944 - 1952рр.). Микола Григорович Мостович з сімє'ю: батько - Григорій Йосипович (священик), сестра - Наталія. - заслані в Тюменську область в 1944році.

Казмірук Онупрій із сім'єю виселений у Комі АРСР у 1946 році.

В 1947 році - відбулася чеська реміграпія.

В 50 -60рр. в селі діяла машинно- тракторна станція, яка обе. і і о ву вала н а в ко. і и ш 11 і ко. і гос 11 и.

Значних результатів досягли малинці 70-80 роки у сільськогосподарському виробництві (колгосп «Маяк»): врожайність зернових в цей час становила - 40 ц з га; 358 ц з га цукрових буряків; 257 ц з га картоплі. Вироблено на 100 га с/г угідь по 159 ц м'яса, 583 ц молока. Колгосп - «мільйонер».

Головами були: Страховий П.Г., Харитоненко, Гережун.

З 1996 року - реорганізація колгосп} «Маяк». Відбувається розпаювання земель.

В 2000 році в малинців орендує землі IUI «ВВС» із м. Луцьк.

Власник підприємства - Савчук B.B.

Влітку 2005 року - проведена газифікація села.

З 2005 року земельними паями користується на правах оренди СГТзОВ «ІДНА». Власниками даного підприємства є Голуб В.К. та Голуб Г. В.

СГТзОВ «ІДНА» є найбільшим роботодавцем в навколишній місцевості.

Населенню села надають послуги установи: сільська бібліотека (зав. Буско Г. П.); культурно- дозвільний комплекс (зав. Савич ); ФП (зав. Фесюк A.A.); 2 магазини.

У наявності населення Малинської сільради є: 18 авюмобілів, 1 1 тракторів, 3 комбайни.

Малинській сільраді підпорядковане село Підгай, в якому нараховується 16 дворів з населенням в 25 осіб.

В селі Малин нараховується 164 двори з населенням в 380 осіб.

З 2010 року сільським головою працює Левицька Т. С.

 

Видатні особистості:

Євгенія Комісарук - поетеса, прозаїк .

Фото без опису

 

Народилася в с. Уїздці Млинівського району, що на Рівненщині, в 1958 році. У 1975 році закінчила навчання в Малинській середній школі. Навчалася в технікумі радянської торгівлі м. Рівне. 1982 року переїхала на постійне місце проживання в м. Дубно, де мешкає понині.

Енергійна, оптиміст, лірик. Часто друкується в періодиці. Видала власні книги поезії та прози для дорослих та дітей – «Подарунок з Сибіру», «Тримаю небо», «До нас прилетіли лелеки», «Біль душі», «Запитую серця твого», «Солоний дощ», «Корівка сміється», «Зимова казка», «Зайчик – загайчик».

Дитячі поезії пронизані уважністю до дітей, любов’ю до рідної природи, до всього живого.

Фото без опису

Морозенко Марія

Фото без опису

Марія Морозенко Миколаївна (*15 березня 1969, с. Малин, Рівненська область) — українська поетеса, член Національної спілки письменників України.

Марія Морозенко народилася 15 березня 1969 року в селі Малин Млинівського району Рівненської області у багатодітній сім'ї. Вона була дев'ятою дитиною із дванадцяти дітей. Коли Марії виповнилося дев'ять років трагічно загинув батько. Дванадцять дітей піднімала на ноги самотужки мама, Неоніла Андріївна, «Мати-героїня». Освіта: вища, закінчила філологічний факультет Черкаського наіонального університету ім. Б. Хмельницького (2005). Літературний редактор, керівник та ведуча культурологічної студії "Духовність української родини" при Національному музеї літератури. Марія Морозенко автор збірок «Зоряні перевесла» — 1999 рік; «Елегія любові» — 2006 рік; історичної поеми «Княгиня Ольга» — 2004 рік, а також драм «Марія Магдалина», «Вічність», «Князь Святослав». Автор дитячих казок: «Про країну ласунів», навчальних серій «Хто це?», «Що це?», віршованих казок «У зеленому ярочку», «Незвичайні пригоди Чока…», серії пізнавальних загадок, літературного переказу казки «Дванадцять місяців».

Творчі відзнаки:

  • віршована казка «Про незвичайні пригоди хлопчика Чока…» (видавництво «Преса України») відзначена золотою нагородою 3-ої Всеукраїнської виставки-ярмарку «Буквиця», лауреат конкурсу «Рукомесло» в номінації «Твори для дітей»,
  • етюд «Вони і лелеки» увійшов у сотню кращих українських новел конкурсу «Сила малого»,
  • рукопис повісті «Великий характерник Іван Сірко» здобув перемогу в конкурсі «Українська сила»;
  • ювілейна медаль «90-річчя карного розшуку України»,
  • грамоти численних пісенних фестивалів та міжнародних конкурсів.

 

Сільська рада

Фото без опису

«Меморіальний комплекс Малинська трагедія

Фото без описуФото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь