Острожецька громада
Рівненська область, Дубенський район

Матеріали засідання №4 міжшкільного методичного об’єднання вчителів 2, 3 класів

Дата: 04.04.2025 15:42
Кількість переглядів: 5

Сучасний урок. Новітні методи та підходи у навчанні.

                                                                                                                  

Павлишина Т. О., вчитель

                                                                    початкових класів Острожецького

                                                                    ліцею імені І.Єремеєва

 

Урок – дзеркало загальної педагогічної культури

вчителя, мірило його інтелектуального багатства,

показник його світогляду, ерудиції. До хорошого

уроку вчитель готується все життя.

В. Сухомлинський

Новий етап у розвитку шкільної освіти пов'язаний з упровадженням

компетентнісного підходу до формування змісту та організації навчального

процесу. Це вимагає певного підвищення професійної майстерності вчителя,

доозброєння його новими знаннями, сучасними компетенціями, методами і

технологіями, які б дозволили йому перебудувати освітній процес відповідно

до нових вимог і підходів. Адже традиційними педагогічними технологіями,

розробленими для знаннєвого підходу, неможливо продуктивно формувати

компетентності учнів.

Необхідність засвоєння учнями великого обсягу інформації і вироблення практичних навичок щодо її застосування веде до створення педагогами нових способів подачі інформації, нових технологій і методів навчання, змушує шукати творчі підходи до методик навчання.

Виходячи зі ступеня активності учнів в навчальному процесі, методи навчання умовно поділяють на два класи: традиційні і активні. Принципова відмінність цих методів полягає в тому, що при їх застосуванні учням створюють такі умови, при яких вони не можуть залишатися пасивними і мають можливість для активного обміну знаннями і досвідом роботи.

З цього можна зробити висновок, що одним з джерел інноваційних методів навчання є застосування саме активних форм роботи з учнями, які можуть працювати як в групі, так і індивідуально.

Метою використання активних методів навчання вчителем є створення в учнів стійкої мотивації до навчання і пізнання світу в цілому. Можливість не тільки дізнатися, запам'ятати і відтворювати інформацію, а й застосовувати її на практиці дозволяє учням значно підвищити результативність у вивченні шкільних предметів і розвиває здібності до обробки інформації (класифікація, узагальнення, схожість і відмінність і т.д.).

Перевага використання активних методів навчання обгрунтована і підкріплена такими даними, отриманими педагогами і психологами в результаті досвіду педагогічної діяльності та експериментів, з яких випливає, що людина запам'ятовує:

10% того, що читає;

20% того, що чує;

30% того, що бачить;

50-70% запам'ятовується при участі у групових дискусіях;

80% коли навчається самостійно виявляє і формулює проблему;

90% коли навчається безпосередньо бере участь в реальній діяльності, в самостійній постановці проблем, у виробленні і прийнятті рішення, формулюванні висновків і прогнозів.

Ці дані підтверджують твердження багатьох педагогів і психологів про необхідність використання активних методів навчання для досягнення результативності та мотивації учнів, як сказав Н. А. Умов:«Будь-яке знання залишається мертвим, якщо в учнів не розвивається ініціатива і самодіяльність: учнів потрібно привчати не тільки до мислення, а й до хотіння

Таким чином, ми бачимо, що активні методи навчання розширюють творчу складову уроку, сприяють активній роботі на уроці кожного учня, цілком залучаючи його в процес вивчення нового матеріалу, дозволяють учневі сформувати свою точку зору і отримати реальний досвід застосування отриманих знань.

Учитель, використовуючи інноваційні методи і форми роботи, щоб забезпечити пізнавальний інтерес і мотивацію до навчання, може включати в свій урок, в залежності від потреби:

ігрові форми;

групову, парну або індивідуальну роботу;

самостійну діяльність учнів;

проблемне навчання;

постановку питань, які активізують діалог;

проєктну діяльність;

метод дискусії;

ІКТ.

    Сучасна освіта володіє різноманітними технологіями, які допомагають вчителю раціонально побудувати процес навчання і досягти вищих результатів педагогічної діяльності. Школа надала вчителю можливість вибору у використанні інтерактивних технологій, спрямованих на всебічний розвиток та становлення творчої особистості учнів.

Сучасний педагог у освітньому процесі повинен намагатися вдосконалювати свою роботу, використовувати нові форми, методи, засоби, прийоми на уроках. Інтерактивні методи навчання у професійної діяльності сучасного вчителя початкової школи є сукупністю форм, методів і засобів навчання, виховання і управління, об'єднаних єдиною метою, добір операційних дій педагога з учнем. Це сприяє мотивації учнів до освітнього процесу,  є одним із шляхів реалізації особистісно-орієнтованого навчання.

Ігрові технології навчання 

Види ігор:

•       навчальні, тренувальні, узагальнюючі;

•       пізнавальні, виховні, розвиваючі;

•       репродуктивні, продуктивні, творчі.

Інтерактивні форми роботи допомагають приділити увагу кожному учню. Працюючи в групах чи парах, школярі самостійно розв’язують доступні для них завдання, стають дослідниками, разом переборюють труднощі на шляху до мети. Крім того, інтерактивні форми навчання розвивають комунікативні вміння та навички, допомагають встановленню емоційних контактів між учнями.   Школярі вчаться критично мислити, дискутувати, самостійно приймати рішення.

У практиці своєї роботи   перевагу віддаю технологіям ситуативного моделювання (побудова навчального процесу за допомогою залучення учнів до гри), технологіям колективного навчання (методи «Мікрофон», «Мозковий штурм», «Метод Прес», «Карусель», «Навчаючи - учусь», «Два , чотири – всі разом» тощо) та кооперативного навчання (робота в парах, групах). Проводячи уроки такого типу, потрібно зацікавити   школярів  предметом, формувати  активну життєву позицію, розвивати  творчі здібності. Разом з тим удосконалюють  мовленнєві і розумові  навички, створюють  ситуацію успіху,  де кожен учень почувається невимушено, а це, в  свою чергу, сприяє самовдосконаленню його як особистості. А вчитель тут виступає в ролі друга.

Цілі і завдання інтерактивного навчання:

  • розширення пізнавальних можливостей учнів, зокрема у здобуванні, аналізі та застосуванні інформації з різних джерел;

  • можливість перенесення отриманих умінь, навичок та способів діяльності на різні предмети та позашкільне життя учнів;

  • формування глибокої внутрішньої мотивації.

Організація інтерактивного навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, висловлювання своєї точки зору стосовно тієї чи іншої проблеми, вміння доказово міркувати, спільне вирішення питання на основі аналізу та відповідної ситуації.

 

Інтерактивні технології умовно можна розподілити на чотири групи, залежно від мети уроку  та форм організації навчальної діяльності учнів:

технології кооперативного навчання;

технології колективно-групового навчання;

технології ситуативного моделювання;

технології опрацювання дискусійних питань.

      При фронтальній формі роботи: «Мікрофон», «Мозковий штурм», «Ажурна пилка», «Незакінчене речення», «Асоціативний кущ»;при кооперативній формі роботи: робота в парах («Обличчям до обличчя», «Один-удвох-усі разом»),

робота в малих групах, «Карусель», «Акваріум»;інтерактивні ігри: «Рольова гра», «Імітаційні ігри», «Драматизація»;технології навчання у дискусії: «Прес», «Обери позицію», «Зміни позицію», «Дискусія».

Розвиток пізнавальної активності є і результатом, і необхідною умовою шкільного навчання. Успіх у свідомому опануванні шкільної програми залежить від творчої активності учня на уроці, вміння доказово міркувати, обгрунтовувати свої думки, вміння спілкуватися . Тож визначальними рисами навчання у роботі вчителя має бути взаєморозуміння, взаємоповага, творче співробітництво.Щоб навчити дитину, треба не просто передати їй знання і вміння, а викликати в неї пізнавальну та практичну активність.

Ефективне навчання неможливе без пошуків шляхів активізації пізнавальної діяльності учнів. Адже діти повинні не тільки засвоїти певну суму знань, а й навчитися спостерігати, порівнювати, виявляти взаємозв’язок між поняттями, міркувати. А досягти цього можна лише засобами, що активізують пізнавальну діяльність. До них належать дидактичні ігри, ігрові ситуації, цікавинки, завдання творчого характеру, нестандартні завдання.В учнів розвивається уміння спостерігати і порівнювати, виділяти спільні та окремі риси у порівнюваних об'єктах, виконувати такі мислительні операції як аналіз, синтез, узагальнення, конкретизація.

Для того, щоб урок був ефективним, слід враховувати психологічні особливості сприймання учнями навчального матеріалу.Уроки, організовані за інтерактивними технологіями сприяють розвитку мислення учнів, розвитку мовлення, уміння вислухати  і зробити свої висновки, вчитись поважати думку інших і вміти аргументувати свою тощо.

Переконалась на практиці, що методи інтерактивного навчання дають змогу швидко активізувати пошуково-пізнавальну діяльність учнів, максимально розкривають їх таланти.

Для того, щоб учням дійсно було цікаво, щоб вони не втратили інтерес до навчання, поряд із стандартними завданнями пропоную такі, які вимагають мислення, творчих пошуків, оригінальності, винахідливості. Саме такі творчі, пізнавальні, інтелектуальні завдання допомагають вчителям розвинути в учнів пізнавальні процеси – пам’ять, увагу, уяву, логічне мислення. Усі завдання творчого характеру розраховані на пошукову діяльність учнів, творче й уміле застосування набутих знань. Зміст завдань сприяє розвитку гнучкості й широти мислення, які необхідні для успішного розв’язання як навчальних так і життєвих задач. Усі творчі завдання допомагають вчителеві виявити індивідуальні особливості учнів.

Розвивати творчість – означає виховувати у дітей інтерес до знань, самостійність у навчанні. Маленький учень добре вчиться лише тоді, коли він переживає успіх, хоча б невеликий.

У своїй роботі використовую різні шляхи активізації пізнавальної діяльності, різноманітні форми, методи, засоби, вибір яких стимулює активність і самостійність учнів.

У наш час пріоритетним завданням освітнього процесу в сучасній школі є всебічний розвиток учнів.Саме вчитель впливає на пробудження в здобувачів освіти допитливості та інтересу до знань. І це повинен бути вчитель, який не примушує, а підносить; не диктує, а навчає; не вимагає, а спонукає до праці і тим самим переживає разом з дітьми творче натхнення.І саме від вчителя залежить, які він обирає методи і прийоми, шукає легких шляхів чи віддає перевагу інтерактивним технологіям для того, щоб забезпечити комфортні умови, за яких кожний учень відчує свої успіхи, інтелектуальну роботу, продуктивність навчання, виключення домінування однієї думки над іншою.

     Тому я вважаю, що використання інноваційних технологій, їх форм, методів та прийомів на уроках початкової школи» створює атмосферу, що сприяє зацікавленості учнів у роботі класу, стимулює учнів до розмірковування, дає можливість оцінювати свою діяльність не тільки за кінцевим результатом, але й за процесом його досягнення; забезпечує продуктивність роботи на уроці; сприяє розвитку творчих здібностей учнів, їх пізнавальних інтересів, підвищує ефективність уроку в цілому.

Використання новітніх методів та підходів у навчанні надають  учням можливості для формування основних пізнавальних і громадянських умінь, а також навичок і зразків поведінки в суспільстві. Сприяють розвитку ініціативи, незалежності, уяви, самодисципліни, співпраці з іншими учнями. Вони стимулюють розвиток когнітивних процесів, залучають до активної участі у процесі навчання, заохочують учнів працювати разом, висловлювати свої думки, виражати почуття та використовувати свій досвід, брати на себе відповідальність за навчання та розвивати вміння вчитися.

 

 Література

1. Бєляєв О. М. Інтегровані уроки рідної мови / О. М. Бєляєв. - К.: Дивослово, 2003. - № 5. - С. 36-40.

2. Бєляєв О. М. Сучасний урок української мови / О. М. Бєляєв. - К.: Рад. школа, 1981. - 194 с.

3. Дичківська І.М. Інноваційні педагогічні технології. – Київ,2004.

 

4. Логачевська С. П. Дійти до кожного учня / За ред. О. Я. Савченко. - К.: Рад. Шк., 1990. - 169 с.

5. Кларін М. В. Педагогічна технологія в навчальному процесі (Аналіз зарубіжного досвіду). - М.: Знання, 1989. - 325 с.

6. Петренко В. С. Форми організації навчання у сучасних педагогічних технологіях / В. С. Петренко. - Кіровоград.: Педагогічні науки. - 2002. - Вип. 42. – 232 с.

7. Підготовка майбутнього вчителя до впровадження педагогічних технологій: Навч. посіб. / О. М. Пєхота та ін.; За ред. І. А. Зязюна, О. М. Пєхоти. - К.: Вид-во А.С.К., 2003. - 240 с.

8.Пометун Н.О., ПироженкоЛ.В.Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання. – Київ, 2005

9.Стребна О.В., Сошенко А.О. Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи. – Харків

10. Шахіна І. Ю. Інформаційно-комунікаційні технології в освіті дорослих // І. Ю. Шахіна / Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. – Вип. 45 / Редкол. - Київ-Вінниця: ТОВ фірма «Планер», 2016. – C. 85-89.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь