Матеріали засідання №2 методичного об`єднання вихователів ЗДО
Виступ" Роль вихователя в розвитку рухової активності дітей раннього віку "
Ящун Ірина Василівна,
вихователь Острожецького
ЗДО " Сонечко "
Здоров'я дитини - це безцінний скарб, що формується вже з самого початку життя. Період дошкільного віку визначає не тільки поточний стан здоров'я дитини, але й формує майбутні перспективи її фізичного розвитку та життєвого стилю. Кожен з нас розуміє, що правильний підхід до фізичного розвитку в цьому віці є важливою складовою гармонійного розвитку дитини. Фізична активність є необхідною для удосконалення координації та розвитку м'язово-скелетної системи. Рухливі ігри та заняття фізичною культурою сприяють розвитку рухових навичок, покращують гнучкість та силу, а також допомагають у встановленні звички активного способу життя. А недоліки в правильному фізичному розвитку на ранньому етапі життя можуть мати далекосяжні наслідки у майбутньому. Зокрема, це може сприяти розвитку хронічних захворювань, таких як ожиріння, серцеві проблеми та інші захворювання.
Рухова активність в дитячому садку - це система організаційних форм, що передбачені програмою ( щоденні заняття фізкультурою, ранкова гімнастика, рухливі ігри та ін.). Фізичний розвиток дошкільника визначається комплексним підходом, який включає не тільки рухову активність, а й правильне харчування, сон та відпочинок. Вихователі та батьки повинні створювати стимулююче середовище для розвитку рухових навичок, сприяти збалансованому харчуванню та встановленню правильних звичок щодо сну та відпочинку. А збалансований підхід до фізичного розвитку в ранньому віці визначає не лише фізичне здоров'я, але і гармонійний розвиток особистості у цілому.
Важливим складником життєдіяльності всіх дітей є прогулянки. Необхідна умова для їх проведення - це збалансування вихователями програмних вимог з бажаннями дітей. Зміст роботи на прогулянках залежить від кількох складових: освітніх завдань, погоди, віку та настрою дітей.
Враховуючи величезну роль ігрової діяльності в зростанні дитини, під час організації рухового режиму, значне місце на прогулянках відводиться рухливим іграм. Добираючи їх, треба враховувати такі чинники: вік дітей, місце ігор протягом дня, погодні та природні умови, пору року, наявність необхідного інвентаря та обладнання. Рухливі ігри проводять щодня в усіх вікових групах. 1 – 2 гри під час ранкового прийому, 2 – 3 гри на прогулянках, 1 – 2 гри ввечері. Всього протягом дня проводять 5 – 7 рухливих ігор, влітку 7 – 8. Протягом дня слід змінювати види рухливих ігор( ігри змагального типу, сюжетні та безсюжетні, спортивні ігри та різноманітні спортивні вправи ). У процесі виконання фізичних вправ потрібно оптимально розвивати рухові якості дитини: швидкість, спритність, гнучкість, витривалість та силу. Важливо враховувати, що дошкільників приваблює також й емоційність ігрових вправ. А успіх гри значною мірою визначається правильною організацією дітей. Зокрема, рухливі ігри сюжетного характеру, що проводяться з музичним супроводом, викликають у дітей більшу зацікавленість і проходять жвавіше. Музика піднімає настрій дитини, вимагає рухатися енергійніше, красивіше, відповідно до форм і характеру музичного твору.
Вихователь підбирає ігри та вправи відповідно до мети, яку поставив: формування певних рухових навичок, виховання витримки, сміливості, організованості тощо. Під час роботи дорослий повинен дотримуватися педагогічного такту, доброзичливо ставитися до дітей, поєднувати вимогливість з чуйністю.
Під час проведення занять з образотворчої діяльності, бесід, складання творчих розповідей доцільно проводити фізкультурні паузи та хвилинки. За часом вони короткі, а за змістом цікаві. Доречно використовувати віршовані, сюжетні, ігрові фізпаузи і фізхвилинки. Значення гри полягає в тому, що діти починають розуміти й пізнавати світ. Дитяча гра розкриває їх творчий потенціал і стимулює уяву, розвиває основи читання, мислення й навички вирішення проблем, а також моторику. Вона складає основу навчання.
Отже, у своїй роботі з дітьми раннього віку вихователь повинен домагатися комплексного вирішення оздоровчих, освітніх та виховних завдань, враховуючи при цьому анатомо - фізіологічні, психологічні та індивідуальні особливості дітей, а також під час рухової активності передбачати заходи щодо запобігання дитячого травматизму.
Список використаної літератури:
1. Богініч О. Фізичне виховання дошкільника засобами гри: Навч. - метод. посіб. - К.: Шк. світ. 2007. - 120 с.
2. Вільчковський Е. С., Курок О. І. Теорія і методика фізичного виховання дітей дошкільного віку: Навч. посіб. - Суми: ВТД" Універс. кн., 2008 - 428 с.
3. Дошкільне тіловиховання. Вплив рухової активності на здоров'я дитини дошкільного віку / Авт.- упор.: Л. В. Калуська, З. В. Калуський, М. М. Гуменюк. - Тернопіль: Мандрівець. 2010 - 184 с.