Острожецька громада
Рівненська область, Дубенський район

Матеріали засідання №2 методичного об`єднання вихователів ЗДО

Дата: 18.12.2024 10:23
Кількість переглядів: 88

 Виступ" Роль вихователя в розвитку рухової активності дітей раннього віку "

 

Ящун Ірина Василівна,

                                                                     вихователь Острожецького

                                                                    ЗДО " Сонечко "

         Здоров'я дитини - це безцінний скарб, що формується вже з самого початку життя. Період дошкільного віку визначає не тільки поточний стан здоров'я дитини, але й формує майбутні перспективи її фізичного розвитку та життєвого стилю. Кожен з нас розуміє, що правильний підхід до фізичного розвитку в цьому віці є важливою складовою гармонійного розвитку дитини. Фізична активність є необхідною для удосконалення координації та розвитку м'язово-скелетної системи. Рухливі ігри та заняття фізичною культурою сприяють розвитку рухових навичок, покращують гнучкість та силу, а також допомагають у встановленні звички активного способу життя. А недоліки в правильному фізичному розвитку на ранньому етапі життя можуть мати далекосяжні наслідки у майбутньому. Зокрема, це може сприяти розвитку хронічних захворювань, таких як ожиріння, серцеві проблеми та інші захворювання.

         Рухова активність в дитячому садку - це система організаційних форм, що передбачені програмою ( щоденні заняття фізкультурою, ранкова гімнастика, рухливі ігри та ін.). Фізичний розвиток дошкільника визначається комплексним підходом, який включає не тільки рухову активність, а й  правильне харчування, сон та відпочинок. Вихователі та батьки повинні створювати стимулююче середовище для розвитку рухових навичок, сприяти збалансованому харчуванню та встановленню правильних звичок щодо сну та відпочинку. А збалансований підхід до фізичного розвитку в ранньому віці визначає не лише фізичне здоров'я, але і гармонійний розвиток особистості у цілому.

          Важливим складником життєдіяльності всіх дітей є прогулянки. Необхідна умова для їх проведення - це збалансування вихователями програмних вимог з бажаннями дітей. Зміст роботи на прогулянках залежить від кількох складових: освітніх завдань, погоди, віку та настрою дітей.

         Враховуючи величезну роль ігрової діяльності в зростанні дитини, під час організації рухового режиму, значне місце на прогулянках відводиться рухливим іграм. Добираючи їх, треба враховувати такі чинники: вік дітей, місце ігор протягом дня, погодні та природні умови, пору року, наявність необхідного інвентаря та обладнання. Рухливі ігри проводять щодня в усіх вікових групах. 1 – 2 гри під час ранкового прийому, 2 – 3 гри на прогулянках, 1 – 2 гри ввечері. Всього протягом дня проводять 5 – 7 рухливих ігор, влітку 7 – 8. Протягом дня слід змінювати види рухливих ігор( ігри змагального типу, сюжетні та безсюжетні, спортивні ігри та різноманітні спортивні вправи ). У процесі виконання фізичних вправ  потрібно оптимально розвивати рухові якості дитини: швидкість, спритність, гнучкість, витривалість та силу.  Важливо враховувати, що дошкільників приваблює також й емоційність ігрових вправ. А успіх гри значною мірою визначається правильною організацією дітей. Зокрема, рухливі ігри сюжетного характеру, що проводяться з музичним супроводом, викликають у дітей більшу зацікавленість і проходять жвавіше. Музика піднімає настрій дитини, вимагає рухатися енергійніше, красивіше, відповідно до форм і характеру музичного твору.

         Вихователь підбирає ігри та вправи відповідно до мети, яку поставив: формування певних рухових навичок, виховання витримки, сміливості, організованості тощо. Під час роботи дорослий повинен дотримуватися педагогічного такту, доброзичливо ставитися до дітей, поєднувати вимогливість з чуйністю.

         Під час проведення занять з образотворчої діяльності, бесід, складання творчих розповідей доцільно проводити фізкультурні паузи та хвилинки. За часом вони короткі, а за змістом цікаві. Доречно використовувати віршовані, сюжетні, ігрові фізпаузи і фізхвилинки. Значення гри полягає в тому, що діти починають розуміти й пізнавати світ. Дитяча гра розкриває їх творчий потенціал і стимулює уяву, розвиває основи читання, мислення й навички вирішення проблем, а також моторику. Вона складає основу навчання.

         Отже, у своїй роботі з дітьми раннього віку вихователь повинен домагатися комплексного вирішення оздоровчих, освітніх та виховних завдань, враховуючи при цьому анатомо - фізіологічні, психологічні та індивідуальні особливості дітей, а також  під час рухової активності передбачати заходи щодо запобігання дитячого травматизму.

 

Список  використаної літератури:

1. Богініч О. Фізичне виховання дошкільника засобами гри: Навч. - метод. посіб. - К.: Шк. світ. 2007. - 120 с.

2. Вільчковський Е. С., Курок О. І. Теорія і методика фізичного виховання дітей дошкільного віку: Навч. посіб. - Суми: ВТД" Універс. кн., 2008 - 428 с.

3. Дошкільне тіловиховання. Вплив рухової активності на здоров'я дитини дошкільного віку / Авт.- упор.: Л. В. Калуська, З. В. Калуський, М. М. Гуменюк. - Тернопіль: Мандрівець. 2010 - 184 с.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь