Матеріали засідання №5 методичного об'єднання вчителів української мови і літератури та зарубіжної літератури

Дата: 11.06.2024 11:29

Виступ.  Модельні навчальні програми з української мови та літератури, зарубіжної літератури для 7 класу .

Мосійчук Юлія Святославівна,

вчитель української мови та літератури

Острожецького ліцею імені І.Єремеєва

Міністерство освіти і науки України затвердило модельні навчальні програми для 7–9 класів Нової української школи. Пропоную вашій увазі чинні модельні навчальні програми з української мови та літератури, зарубіжної літератури для 7 класу НУШ.

Програми з предмета «Українська мова» (7–9 класи) :

1. Модельна навчальна програма «Українська мова. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (авт. Голуб Н. Б., Горошкіна О. М.).
  2. Модельна навчальна програма «Українська мова. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (авт. Заболотний О. В., Заболотний В. В., Лавринчук В. П., Плівачук К. В., Попова Т. Д.).

Вибір програм з літератури у вчителів ширший, вони суттєво відрізняють одна від одної у змістовій частині. Наразі роботу над модельною програмою для 7-9 класів продовжили два авторські колективи (Таміли Яценко і Марії Чумарної) – натомість авторський колектив Олександра Заболотного раніше не брав участі в розробленні програм з літератури.

На вибір пропонуються такі модельні програми з української літератури:

1. Модельна навчальна програма «Українська література. 7-9 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Яценко Т. О., Пахаренко В. І., Слижук О. А., Тригуб І. А.)
  2. Модельна навчальна програма «Українська література. 7–9 класи» для закладів загальної середньої освіти (авт. Заболотний О. В., Слоньовська О. В., Ярмульська І. В.)
  3. Модельна навчальна програма «Українська література. 7–9 класи» для закладів загальної середньої освіти (авт. Пастушенко Н. М., Чумарна М. І.)

Програми з предмета «Зарубіжна література» (дві програми — 7–9 класи й одна — 5–9 класи):

1. Модельна навчальна програма «Зарубіжна література. 7–9 класи» для закладів загальної середньої освіти (авт. Снєгірьова В.В., Бушакова О.В., Горобченко І.В., Каєнко О.В.)
  2. Модельна навчальна програма «Зарубіжна література. 7–9 класи» для закладів загальної середньої освіти(авт. Волощук Є. В., Слободянюк О. М.)
  3. Модельна навчальна програма «Зарубіжна література. 5-9 класи» для закладів загальної середньої освіти (авт. Ніколенко О., Ісаєва О., Клименко Ж., Мацевко-Бекерська Л., Юлдашева Л., Рудніцька Н., Туряниця В, Тіхоненко С., Вітко М., Джангобекова Т.).

Програми з інтегрованого курсу літератур (українська й зарубіжна, 7–9 класи):

1. Модельна навчальна програма «Інтегрований курс літератур (української та зарубіжної). 7-9 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Яценко Т. О., Пахаренко В. І., Тригуб І. А., Слижук О. А., Молодик К. Ю.)
  2. Модельна навчальна програма «Інтегрований курс літератур (української та зарубіжної). 7-9 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Ніколенко О.М., Мацевко-Бекерська Л.В., Качак Т.Б., Богосвятська А.-М.І., Рудніцька Н.П., Туряниця В.Г.)

Програма з інтегрованого мовно-літературного курсу (українська мова, українська література, зарубіжна література, 7–9 класи):

1. Модельна навчальна програма «Інтегрований мовно-літературний курс (українська мова, українська та зарубіжні літератури). 7-9 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори Старагіна І. П., Новосьолова В. І., Терещенко В. М., Романенко Ю. О., Блажко М. Б., Ткач П. Б., Панченков А. О.)

Серед авторів інтегрованих курсів бачимо вже знайомі прізвища. Зокрема, Таміла Яценко й Марія Чумарна, крім окремих курсів з української літератури, доклалися до розроблення ще й інтегрованих мовно-літературних – для 5-6 і для 7-9 класів.

У модельних навчальних програмах визначено орієнтовну послідовність досягнення очікуваних результатів навчання учнів, зміст навчального предмета та види навчальної діяльності учнів.

Спираючись на модельні навчальні програми, заклади освіти можуть розробляти власні навчальні програми.

Використані та рекомендовані ресурси:

1.  Державний стандарт базової середньої освіти. URL:

1.  Закон України «Про повну загальну середню освіту». URL:

1. Наказ Міністерства освіти і науки України від 27.12.2023 № 1575 “Про надання грифа «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» модельним навчальним програмам для закладів загальної середньої освіти”
  2. Наказ Міністерства освіти і науки України від 01.12.2023 №1466 “Про надання грифа “Рекомендовано Міністерством освіти і науки України” модельним навчальним програмам для закладів загальної середньої освіти”
  3. Офіційний сайт ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти». URL:

1. https://nus.org.ua/articles/zmist-osvity-z-ukrayinskoyi-movy-j-literatury-yaki-ye-programy-dlya-5-9-klasiv-ta-chy-vdalosya-yih-rozvantazhyty-chastyna-persha/