Острожецька громада
Рівненська область, Дубенський район

Матеріали засідання №3 методичного об`єднання вихователів ЗДО

Дата: 10.04.2024 14:27
Кількість переглядів: 163

Прийом «Фішбоун»

 

Підготувала:

Вихователь Залав’єцького ЗДО «Казка»

Шапран Світлана Анатоліївна

«Фішбоун» (з англійської «риб'яча кістка») – прийом критичного мислення, сенс якого полягає у встановленні причинно-наслідкових зв'язків між об'єктом аналізу і факторами, які на нього впливають.

В основі прийому – схематична діаграма у формі риб'ячого скелета, що дозволяє наочно продемонструвати причини конкретних подій, явищ і проблем, а також їхні наслідки та зробити узагальнення і відповідні висновки. У світі  дана діаграма широко відома під ім’ям Ішікави (Ісікави) — японського професора, який винайшов метод структурного аналізу причинно-наслідкових зв’язків. Цей прийом універсальний, його можна використовувати під час вивчення будь-якої дисципліни або, як у випадку роботи з дітьми дошкільного віку, для встановлення більш простих причинно-наслідкових зв’язків.

Фото без опису

 

Прийом «Фішбоун» надає можливість:

  • візуалізувати взаємозв'язки між причинами і наслідками;
  • розподілити фактори за ступенем їх значущості;
  • розвивати критичне мислення;
  • організувати роботу учасників в парах або групах.

Схема Фішбоун може бути побудована завчасно. За допомогою технічних засобів вона може бути виконана кольорова. Якщо такі засоби відсутні можна  використати звичайний ватман або щоденний інструмент вихователя — кольорова крейда.

В залежності від вікової категорії дітей, бажання і фантазії вихователя схема може мати горизонтальний або вертикальний вигляд. Для молодшого віку більш природня форма риби — горизонтальна. Після заповнення разом з дітьми можна намалювати фігуру вздовж скелету і загадати бажання, щоб золота рибка і надалі допомагала вирішувати будь-яку життєву проблему.

«Риб'ячий скелет» включає 4 блоки інформації:

  • голова – проблемна ситуація чи запитання;
  • верхні кістки скелету – ключові причини, що зумовили виникнення певної події чи явища, яке аналізується;
  • нижні кістки скелету – факти, що підтверджують наявність зазначених причин;
  • хвіст – відповідь на поставлене запитання, висновки та узагальнення.

Як працювати з прийомом?

Цей прийом найефективніше застосовувати під час уроків узагальнення та систематизації, коли діти вже добре засвоїли навчальний матеріал, при цьому всі відомості ще необхідно звести в єдину систему.

При роботі з прийомом дотримуйтесь наступного порядку дій:

  1. Ознайомлення дошкільнят з правилами: поясніть зміст складових «риб'ячого скелету» та зазначте, що чим важливіші фактори, тим ближче до голови вони мають розташовуватись.
  2. Об`єднання учнів за певним принципом: цей прийом можна впроваджувати як для індивідуальної, парної, так і групової роботи. Груповий формат – найцікавіший, адже передбачає поєднання декількох точок зору в процесі аналізування проблемного питання. При цьому для максимальної ефективності такого формату роботи кількість учасників у групі не має перевищувати 5 осіб.
  3. Заповнення відповідного бланку. Для роботи з прийомом учитель має попередньо роздрукувати бланки із зображенням риб'ячого скелету, на якому учні записуватимуть власні судження щодо проблемного питання. Або ж учні можуть накреслити таку схему власноруч.
  4. Презентація проєктів. За результатами роботи діти доповідають перед іншими учасниками, аргументуючи свої висновки та відповідаючи на питання однокласників.

 

 

 

 

Список використаних джерел та літератури:

1.Макаренко В.М.,Туманцова О.о.Як опанувати технологію формування критичного мислення._Х.:Основа: «Тріада»,2008.

2.Кроуфорд А.,Саул В та ін..Технології розвитку критичного мислення учнів-Плеяди,2006.

3.Верниш О.О.Успіх.Фактори успіху у навчальній діяльності

Інтернет-джерела

  1. https://vseosvita.ua/library/majster-klas-vikoristanna-tehnologij-rozvitku-kriticnogo-mislenna-na-integrovanomu-uroci-z-pri
  2. http://test.teacherjournal.in.ua/index.php/shkilni-predmeti/mladshaya-shkola/3407-pryiom-fishboun-yak-vyznachyty-chastyny-movy

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь