Матеріали засідання №1 методичного об'єднання ЗДВР та педагогів-організаторів
Методичні рекомендації щодо проведення у 2022/2023 навчальному році ДНЯ ЗНАНЬ та ПЕРШОГО УРОКУ в освітніх закладах Острожецької громади
(https://znayshov.com/News/Details/metodychni_rekomendatsii_shchodo_provedennia_u_2022_2023_navchalnomu_rotsi_dnia_znan_ta_pershoho_uroku_kyiv_obl)
25 серпня 2022 року (дистанційно)
Підготувала Вакуліч Н.В.
керівник ММО заступників директорів з ВР та педагогів організаторів,
ЗДВР Острожецького ліцею
імені І. Єремеєва
1 вересня в Україні, традиційно, розпочнеться новий навчальний 2022/2023 рік. Але розпочнеться він в умовах війни і проходитиме з низкою особливостей з урахуванням воєнного стану.
Міністерство освіти і науки України рекомендує школам працювати в очному форматі, якщо дозволяє безпекова ситуація, а заклади оснащені укриттями. Відкриття шкіл на даний час складно, але правильно. Це нагадує про мирне життя. Зараз вкрай важливе все, що пов’язуватиме нас із життям до війни, з періодом стабільності. Важливо зазначити, що освітній процес має бути комфортним як для педагогів, так і для дітей.
Важливим напрямком сучасної освітньої діяльності в Україні є реалізація комплексної державної політики щодо збереження здоров’я та захисту життя молодого покоління. У першу чергу, це цивільний захист населення, пожежна й мінна безпека, надання домедичної допомоги.
Актуальність питання підтверджена позицією держави і висвітлена в ряді нормативно-правових документів України.
Безпека дітей під час війни – важливе питання сьогодення. Дітям будь-якого віку дуже важливо почувати себе комфортно. А для цього необхідно набути найпростіших навичок особистої та колективної безпеки під час воєнного стану, навичок власного убезпечення під час ситуацій, що несуть загрозу життю і здоров’ю, а також безпечного користування інтернетом.
Рекомендуємо педагогам Перший урок у 2022/2023 навчальному році також присвятити темі безпеки – офлайн та онлайн – на вулиці, у громадських місцях, у цифровому середовищі.
З чого варто розпочати перший урок?
Що насамперед важливо сказати та зробити?
Під час першої зустрічі з дітьми, насамперед важливо наголосити, що всі раді зібратися разом. Адже найцінніше, що в нас є – це ми.
Важливо окреслити правила взаємодії. Треба розуміти, що діти вийшли «з контакту» на деякий час і досвід травматизації та стресу стирає інформацію, якою вони були наповнені. Наприклад, ми спілкуємося тільки з увімкненими камерами, але з вимкненими мікрофонами, усі відповідають за порядком, піднімаючи руки.
Треба розуміти, що зараз потреба в емоційній стабілізації буде більшою, ніж у конкретних логічних знаннях. Усі когнітивні процеси будуть трансформовані, уповільнені, потрібно здолати більше перепон і знизити напруження. Запропонуйте дітям найлегші вправи: потягнутися, покрутитися на стільці, запитайте: можливо, вони хочуть про щось вас запитати, розкажіть, де ви зараз перебуваєте, але пам’ятайте, що дітей не можна навантажувати своїми негативними емоціями, тому не розповідайте про ваш трагічний і важкий досвід.
Є проста практика, яка дає змогу швидко зібрати інформацію про емоційний стан дітей, – барометр емоцій. Можна запропонувати, що великий палець на руці, піднятий догори, означає «я почуваю себе добре», убік – «я злюся», вниз – «мені сумно». Залежно від того, яких відповідей більше, педагог зможе коригувати свої дії.
Якими ж можуть бути дії педагога:
• можна запропонувати всім подивитися один одному в очі, адже коли ми дивимося в очі іншій людині, почуваємо себе в безпеці від безпосередньої близькості один до одного;
• можна запропонувати сказати один одному слова підтримки чи просто якесь вітання;
• можна сказати: «Зараз ми всі переживаємо жахливо складний досвід, але я так рада/радий бачити всіх. І це означає, що ми справляємося і всі ви супергерої»;
• можна запропонувати дітям поділитися тим, що їм допомагає вистояти і справитися з усім, поділитися власною суперсилою.
Що варто і чого не можна робити під час зустрічей з дітьми:
• створити безпечний простір, у якому б дитина відчула близькість – «я з тобою». Ідеться про простір із чітко структурованими правилами та межами контакту;
• говорити важливі слова, дітям важливо почути: «Те, що ти пережив – жахлива трагедія, це жахливо й так шкода, що тобі довелося через це пройти. Я захоплююсь твоїми мужністю та силою. Попри все те, що пережито, ти справляєшся, як справжній герой. Я дуже хочу тебе обійняти та захистити». З цього, до слова, можна й почати перший урок із дітьми;
• слухати й не перебивати, якщо дитина починає говорити (що б вона не говорила);
• не можна використовувати в іграх чи під час занять метафори, образи літаків, техніки тощо. Це може травмувати дітей, які були під обстрілами. У роботі спираємося на метафори та образи дому, землі, веселки, води. До того ж будьте уважні до звуків, що використовуються в супроводі;
• не пропонуйте дітям жодних образів воєнної техніки. Приймається лише той варіант, коли вони самі хочуть намалювати, виліпити чи обговорити це. Натомість працюйте над образами сили та стійкості й частіше просіть дитину намалювати чи зобразити те, що є її силою;
• не вживайте абсолютно неприпустимі слова на кшталт «час лікує», «у всьому є й хороший бік», «подивися, який тут є хороший варіант для тебе». Ці слова некоректні та неетичні.
Усі ми перебуваємо в єдиній реальності, де домінує страх, смерть, відчай, тривога. Тому тема війни не має бути темою табу під час навчальних занять. Важливо, щоб діти розуміли, що навколо люди відчувають ті ж переживання.
Нагадайте дітям, якщо їм страшно, тривожно, що вони завжди можуть звернутись за допомогою до дорослих (батьків, учителів). Акцентуйте увагу на тому, що важливо дослухатися до порад дорослих, адже навколо криється багато небезпек, які можуть загрожувати життю і здоров’ю.
У сучасному світі, коли вся інформація знаходиться у цифровому просторі, дуже важливо формувати безпечну поведінку дитини у мережі.
Війна стала для нас реальністю, у якій ми живемо, і характер небезпек щоразу змінюється, тому надзвичайно важливо говорити з дітьми про нові правила безпечної поведінки.
З дітьми молодшого шкільного віку можна провести руханку (онлайн/офлайн). Педагог зачитує дітям запитання, і якщо їхня відповідь «Ні», діти мають встати зі свого робочого місця, а якщо відповідь «Так» – мають завмерти й не рухатися на своєму місці.
Орієнтовні питання:
• якщо на вулиці на землі лежить гарна іграшка, чи можна її підняти;
• якщо на вулиці на землі лежать якісь металеві уламки, чи можна на них наступати;
• якщо на вулиці тебе покликав незнайомець, чи потрібно йти до цієї людини;
• якщо тебе щось налякало, чи треба про це сказати батькам/вчителю;
• якщо лунає сигнал повітряної тривоги, чи треба пройти в укриття;
• якщо на вулиці незнайома людина пропонує тобі цукерку/іграшку/подивитись котика чи песика, чи треба погоджуватись;
• якщо незнайома людина на вулиці бере тебе за руку і хоче відвести з собою, чи треба привертати до себе увагу, голосно кричати;
• якщо щось почулось за вікном, чи треба одразу побігти й подивитись, що там відбувається;
• якщо ти сам йдеш на вулицю, чи треба, щоб у кишені верхнього одягу був папірець, де написано твоє прізвище та ім’я, номер телефону батьків.
Після завершення вправи слід нагадати дітям про важливість слухати батьків та педагогів і робити так, як вони кажуть, а також розповідати дорослим про те, що їх лякає.
З дітьми середнього та старшого шкільного віку доцільно організувати групову роботу. Педагог задає питання, а діти в групі напрацьовують обґрунтовану відповідь, і потім презентують її на загал.
Орієнтовні питання:
• якщо незнайома людина підходить на вулиці і просить допомоги, які ваші дії;
• якщо в магазині на підлозі ви помітили мобільний телефон, що будете робити;
• якщо, гуляючи з друзями на вулиці, ви почули сигнал повітряної тривоги, якими будуть ваші подальші дії;
• що важливо мати з собою, йдучи з дому (на вулицю, в магазин);
• якщо ви виїхали з батьками в чуже місто і загубились там, що ви будете робити;
• якщо, перебуваючи вдома, ви почули за вікном вибухи чи інші підозрілі звуки, що будете робити;
• якщо в соціальній мережі чи месенджері вас додали до невідомих груп, які дії слід вчинити;
• якщо в соціальній мережі вам надійшло повідомлення з профілю вашого онлайн-«друга» з проханням допомоги/виконати спеціальне завдання/пропозиції заробити гроші, якими будуть ваші дії.
Але важливо пам’ятати, що це не має виглядати як опитування «на оцінку». Розмова має бути спрямована на те, щоб виявити рівень обізнаності дітей з теми власної безпеки.
Пам’ятайте, що невимушена бесіда з дитиною може врятувати їй життя. Важливо дітей навчити правильно діяти в небезпечних ситуаціях.
Корисні матеріали, які можуть стати в нагоді при підготовці до Першого уроку:
1. Виховуємо стійкість – поради для батьків і вчителів
2. Віртуальний простір шкільної спільноти: безпека під час війни
3. Дитинство під час війни. Які навички ми маємо дати дітям для їхньої безпеки?
5. Поради від захисника України: МОН розробило спеціальний комікс для дітей у воєнний стан
6. Правила безпеки під час війни. Інформація для підлітків
7. Правила онлайн-безпеки, які важливо пояснити дітям
8. Про зустрічі класних керівниківз учнівською спільнотою під час війни
9. Фрази, які підтримують дітей у розмові про війну
10. Як учителям розпочати навчальний процес. 42 практики та 18 відповідей на запитання від Світлани Ройз
Додатково див. МОН пропонує присвятити перший урок незламним українцям
Методичні рекомендації до першого уроку у початковій школі