Матеріали засідання №2 методичного об'єднання вчителів української мови і літератури та зарубіжної літератури
Виступ . Методичні рекомендації щодо організації та проведення мовно-літературних конкурсів, олімпіад.
Супрун Світлана Володимирівна,
голова міжшкільної методичної ради
Острожецької сільської ради
Мовно-літературні конкурси та олімпіади проводяться для здобувачів освіти закладів загальної середньої освіти відповідно до наказів Міністерства освіти і науки України , наказів департаменту освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації , а також є конкурси , що проводяться міжнародними організаціями , різними сайтами тощо.
Метою проведення таких конкурсів є забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя, сприяння утвердженню її статусу як державної, піднесення престижу української мови серед молоді , виявлення творчо обдарованої молоді, розвитку її потенціалу, виховання у молодого покоління поваги до мови і традицій свого народу, підвищення рівня мовної освіти в Україні.
Кожен конкурс чи олімпіада проводиться відповідно до Положення про даний конкурс. З положенням необхідно ознайомитись, а також ознайомити учнів. У Положенні вказуються умови проведення кожного конкретного конкурсу чи олімпіади, яких необхідно дотримуватись.
В громаді проводяться конкурси і олімпіади на які приходять відповідні накази чи листи. Але ви можете інформувати учнів і про інші конкурси , що проводяться дистанційно на освітянських сайтах чи громадськими організаціями.
У нас проводяться традиційно Всеукраїнські учнівські олімпіади з навчальних предметів у 2021-2022 навчальному році. Відповідно до Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси- захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22.09.2011 №1099, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2011 за №1318/20056, Правил проведення І,ІІ,ІІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів у Рівненській області, затверджених наказом управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації від 16.09.2013 №579, зареєстрованих в Головному управлінні юстиції в Рівненській області 24.09.2013 за №42/1101, з дотриманням законодавства України в частині запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 спричиненої корона вірусом SARS-COV-2 у зв’язку із адміністративно-територіальною реформою.
Проводиться на виконання Указів Президента України від 09 листопада 2007 року № 1078 «Про Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика», від 28 листопада 2007 року № 1155 «Про деякі заходи щодо піднесення ролі української мови», відповідно до Положення про Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 13 березня 2008 року № 168, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2008 року за № 643/15334.
Метою конкурсу є забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя, сприяння утвердженню її статусу як державної, піднесення престижу української мови серед молоді.
Конкурс проводиться щорічно з 9 листопада до 20 травня.
Для учнів закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти конкурс проходить у чотири етапи: шкільний, районний/міській, обласний, підсумковий. Студенти беруть участь у трьох етапах: у закладі вищої освіти, в обласному та підсумковому етапах.
Переможцям Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, які продовжують подальшу освіту в закладах освіти України, призначаються щомісячні іменні стипендії Президента України на календарний рік, починаючи з 1 вересня поточного року.
Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка
Мета конкурсу - вшанування творчої спадщини Тараса Григоровича Шевченка, виявлення творчо обдарованої молоді, розвитку її потенціалу, виховання у молодого покоління поваги до мови і традицій свого народу, підвищення рівня мовної освіти в Україні.
Також є українознавча гра «Соняшник» для здобувачів повної загальної середньої освіти. Запрошуються всі, хто бажає позмагатися з однолітками з усієї України в галузі українознавства, історії та мови й літератури.
Також є Всеукраїнський конкурс фахової майстерності для вчителів-україністів «Соняшник–учитель». Метою Конкурсу є розширення обріїв фахової підготовки вчителів-україністів і надання можливості побачити себе в широкому професійному колі.
Участь у Конкурсі «Соняшник-учитель» і подальше його обговорення сприятимуть створенню неформального простору для фахового спілкування вчителів української мови й літератури, українознавства та початкових класів.
Участь у Конкурсі безплатна.
Конкурс НЕ має на меті перевірку професійної придатності, а пропонується лише для підвищення власної кваліфікації вчителів/-льок і надання додаткового інструмента для внутрішнього контролю.
ІІ Всеукраїнський відкритий марафон з української мови
Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти» спільно з ТОВ «Х’юман» проводить ІІ Всеукраїнський відкритий марафон з української мови. Метою змагання є розвиток в учнівської та студентської молоді стійкої мотивації й свідомого прагнення до вивчення української мови, формування компетентностей комунікативно доцільно й виправдано користуватися засобами мови в різних життєвих ситуаціях і сферах спілкування. Учасниками Марафону на добровільних засадах можуть бути учні 3-11 класів закладів загальної середньої освіти, учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти, студенти, курсанти закладів фахової передвищої та вищої освіти. Реєстрація на участь у Марафоні буде відкрита з 18 до 31 жовтня 2021 року. Марафон проходитиме в дистанційному форматі .
Будьте активними учасниками різних конкурсів та бажаю перемог вам і вашим учням.