Матеріали засідання №2 методичного об'єднання вчителів української мови і літератури та зарубіжної літератури
Виступ. Методичний діалог. Ментальні карти та шляхи їх використання в навчальному процесі .
Деркач Наталія Богданівна,
вчитель зарубіжної літератури
Борбинської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Ментальні карти - це техніка візуалізації мислення. Способи застосування ментальних карт дуже різноманітні, наприклад, їх можна використовувати для того, щоб зафіксувати, зрозуміти і запам'ятати зміст книги або тексту, згенерувати і записати ідеї, розібратися в новій для себе теми, підготуватися до прийняття рішення .
ІСТОРІЯ
Ментальні карти або діаграми зв'язків - ефективна техніка альтернативного запису і візуалізації. Сучасне уявлення про них було закладено в 70-і рр. минулого століття британським психологом і телеведучим Тоні Бьюзеном. Він цікавився проблемами розвитку інтелектуальних здібностей, пам'яті, креативності, швидкості читання.
ОСОБЛИВОСТІ
Узагальнюючи специфіку ментальних карт, можна виділити наступні її особливості.
1. Ментальні карти - це спосіб вільної візуалізації думок. Результат може бути як схожим на звичайні логічні схеми, так і являти собою досить хитромудрі барвисті малюнки - кому як зручніше.
2. При створенні ментальних карт рекомендується не використовувати готові традиційні форми таблиць і схем, оскільки вони провокують розумовий процес за їх нормами, тим самим обмежуючи його, заганяючи нашу думку в споконвічно задані стандартні рамки.
3. Зображувані зв'язки можуть бути не тільки логічними, але і асоціативними, а записи - не тільки термінологічними, але і образними, приблизними.
Суть методики ментальних карт полягає в тому, що виділяється основне поняття, від якого потім відгалужуються завдання, ідеї, окремі думки і кроки, необхідні для реалізації конкретного проекту або задумки. Далі - більше. Точно так само, як і основну, більш дрібні гілки можуть ділити ще на кілька гілок-підпунктів. Виходить, що ментальна карта відображає асоціативні зв'язки в мозку її творця. Ніякого сухого матеріалу, довгих розумних фраз, стенографії та інших способів збереження і передачі інформації. Тому і подальша робота з такими ментальними картами не викликатиме дискомфорт і відторгнення. Більше того, з ними буде працювати цікаво і продуктивно.
Ментальні карти широко використовуються для розвитку творчого мислення та проведення мозкових штурмів. Метод дозволяє генерувати ідеї та організовувати їх в зрозумілу чітку структуру, зручну при обробці згенерованих ідей. Крім того, подібна організація допомагає прийняти зважене і обдумане рішення при складних ситуаціях, коли присутня велика кількість різних факторів.
Застосовують:
· При читанні;
· При доповідях;
· Для запам'ятовуванні;
· Для навчання (і студентам, і викладачам);
· Для вибору з декількох варіантів;
· Для придумування нестандартних ідей.
ПЕРЕВАГИ
· дають швидкий і повний огляд великої теми (сфери, проблеми, предмета);
· дозволяють планувати стратегії і робити вибір;
· дають інформацію про те, де Ви були і куди рухаєтесь;
· збирають і представляють велику кількість різноманітних даних на одному аркуші, демонструючи зв'язки і відстані;
· стимулюють уяву і рішення проблем за допомогою розробки нових шляхів;
· дозволяють максимально підвищити результативність та ефективність;
· є чудовим інструментом для роздумування і запам'ятовування;
· економлять час;
· розкріпачують мислення;
· підвищують продуктивність (і, як наслідок, рівень доходів) .
НЕДОЛІКИ
· при досить великих обсягах традиційний спосіб запису досить складно запам'ятати і відтворити;
· важко виявити ключові ідеї;
· неефективне використання часу при обробці інформації;
· важко використовувати творчий підхід і знаходження нових рішень при описі проблеми .
ОРГАНІЗАЦІЯ
1. Покладіть аркуш А4 горизонтально перед собою і в центрі листа напишіть обрану вами сферу. Від цього центрального образу в різні боки намалюйте лінії. У Вас вийде сонечко з промінчиками по центру аркуша. На лініях напишіть свої асоціації з цією сферою.
2. Подумайте, в яких напрямках, Ви хочете досягти успіху найбільше. Що є Вашою головною метою у Вашій сфері на сьогоднішній день?
3. Подумали? Запишіть асоціації на гілках. Важлива умова: записи на гілках не повинні бути довгі, одне або два слова (максимум три). Чим коротша фраза, тим більше до неї виникне асоціацій.
4. Продовжуйте малювати. Створення карти нагадує метод мозкового штурму і, за великим рахунком, саме ним і є.
Після того, як ваша карта буде намальована, вам потрібно виділити завдання, які стануть вашою щоденною рутиною в обраній сфері і розподілити їх по дням.
Для того, щоб вам було зручно виконувати рутини, намагайтеся об'єднати їх в логічні групи, наприклад, «ранок-день-вечір», або за тематикою.
При бажанні свою карту можна прикрасити картинками, образами або навіть фотографіями і перетворити карту в справжній колаж .
РЕЗУЛЬТАТ
· Час на планування та підготовку скоротився у рази.
· отримання повної картини досліджуваного питання.
· дозволяє набути впевненості у своїх силах і застрахуватися від "творчих тупиків". Адже, якщо цілі поставлені, фронт робіт і тимчасові рамки визначені, а вся інформація проекту відмінно систематизована і зручно організована, майже ніщо не може перешкодити нам втілити свої плани в життя. У нас все під контролем, і процес не зупинити.
· допомагає в повній мірі проявити наш творчий потенціал, сконцентруватися на поставленому завданні, накопичити велику базу асоціацій, що дозволяють ширше поглянути на проблему, згенерувати вдалі ідеї та гіпотези, зробити обґрунтовані висновки. Зрештою, всі великі відкриття народжувалися з випадкових ідей, а майндмеппінг вельми полегшує болісний процес їх народження.
· скорочує час, витрачений на збір, систематизацію та узагальнення матеріалів, накопичених в ході проекту, а також на підготовку письмового звіту або презентації результатів роботи. Втім, такого ж ефекту слід очікувати в будь-якій справі, впоратися з якою нам допомагає майндмеппінг
ВИСНОВКИ
Використання ментальних карт на навчальному занятті розширює можливості організації інтерактивного навчання.
Ментальні карти дозволяють реалізувати широкий спектр можливостей загальнодидактичних методів навчання, що визначають різний характер навчальної діяльності: пояснювально-ілюстративного, репродуктивного, методу проблемного викладу, частково-пошукового, дослідницького.
При використанні ментальних карт на навчальному занятті доцільно керуватися наступними методичними правилами:
- охоплення за допомогою ментальної карти всього навчального матеріалу, що відноситься до даної теми;
- структурно-смислову єдність матеріалу, що вивчається на занятті і виноситься на самостійне вивчення;
- послідовне розгортання основної ментальної карти;
- оптимізація розмірів і кількості зображених на карті елементів і зв'язків, відповідно до можливостей їх сприйняття та засвоєння;
- деталізація гілок основної ментальної карти за допомогою додаткових зображень;
- підведення підсумків на основі ментальної карти з деталізацією навчального завдання .
ЛІТЕРАТУРА
1. Бьюзен, Т. Карты памяти. Используй свою память на 100%. – М. :
Росмэн-Пресс, 2007. – 96 с.
2. Бьюзен, Т. Супермышление. – Минск : ООО «Попурри», 2003. – 304 с.