Обережно, туман!
Взимку у водія з’являється ще один «ворог» – туман. Це природне явище, що трапляється доволі часто і є одним з найнебезпечніших для автомобілістів. У цю пору року він більш небезпечний, ніж влітку, адже може тягнутися на кілометри. У тумані людське око втрачає здатність точно розраховувати відстань. Усі предмети сприймаються розташованими далі, ніж насправді – це так званий оптичний обман. Якщо дальність видимості є 500–1 000 м, то туман вважається слабким, 50–500 м — помірним і менше 50 м — сильним.
Коли немає нагальної потреби, то краще утриматись від поїздок автотранспортом. Якщо ж поїздка на автомобілі вкрай необхідна, то варто дотримуватись таких правил дорожного руху:
- зменшіть швидкість. «Золоте» правило їзди в тумані: швидкість руху не повинна перевищувати половини відстані видимості (при видимості 10 метрів – швидкість не більше 5 км / год);
- коли потрапили в туман, слід забути про маневрування, обгони, випередження. Якщо ж є гостра необхідність такого маневру, то будь-яким способом попередьте навколишніх про свої наміри: світлом фар, сигналом, поворотником. Також варто відмовитися від раптового та різкого гальмування. Якщо ж ви змушені зупинитися в силу певних обставин, тоді починайте повільно зменшувати швидкість, а після зупинки вмикайте аварійну сигналізацію;
- позначте себе. Ідеальним буде наявність протитуманок – це фари, які можна використовувати в умовах недостатньої видимості як окремо, так і з ближнім або дальнім світлом фар, а в темну пору доби на неосвітлених ділянках доріг – лише разом з ближнім або дальнім світлом фар. Згідно „Правил дорожнього руху” дозволено лише дві фари не далі 40 см від площини крила і не нижче 25 см від площини дороги. Позаду автомобіля передбачений протитуманний ліхтар червоного кольору ближче до сторони водія;
- тримайте дистанцію. Їдьте на безпечній відстані від автомобіля, що рухається попереду;
- емоційна напруга. Водіння в тумані сильно виснажує. Тому стомлюєтеся ви значно швидше. У такому випадку краще зупинитись і відпочити.
Не слід забувати про пішоходів. А пішохід в умовах недостатньої видимості, як і в темну пору доби, при русі краєм проїзної частини обов’язково повинен мати світловідбивачі на одязі.
Будьте уважні при будь-яких погодних умовах. І пам’ятайте, що туман – це така велика небезпека, що краще відступити, ніж з нею боротися.
Валентина ТИМОЩУК,
майстер виробничого навчання
Здолбунівських територіальних курсів
ЦЗ та БЖД ІІІ категорії НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області