Острожецька громада
Рівненська область, Дубенський район

Президент України Петро Порошенко підписав закон про протидію домашньому насильству

Дата: 18.05.2018 18:13
Кількість переглядів: 525

Насильство в сім’ї залишається однією з основних проблем сьогодення. Здійснення заходів щодо його попередження, протидії та запобіганню будь-яким проявам мають відповідну підтримку на державному рівні.


 На сьогодні у Млинівському ВП ГУНП на профілактичному обліку перебуває 192 особи, що вчинили насильство в сім’ї. Як повідомив начальник сектору превенції Минівського відділення поліції Петро Базарін,- з початку поточного року працівниками поліції здійснено 60 виїздів на сімейні конфлікти. На жаль, це лише офіційна цифра, адже дуже багато жертв насилля замовчують такі факти.

«Насильство в сім’ї» – це будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї стосовно іншого, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім’ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному та психічному здоров’ю. Насильство є одним із засобів, що забезпечують панування однієї людини над іншою.

Багато чинників впливає, на те, що особи, які стають жертвами насильства, не звертаються до правоохоронних органів. Дехто, бажає зберегти сім’ю задля дітей, керуючись правилом, що діти повинні виховуватись у повноцінній сім’ї. Забуваючи, про те, що дитина яка постійно бачить сварки, побої та сльози зазнає великих моральних травм.

Страшніше, коли батьки застосовують насильство безпосередньо до дітей. Усвідомлюючи, що дитина беззахисна і нічого вдіяти не зможе, здійснюють щодо них насильство.

Так, протягом 2018 року працівниками Млинівського ВП ГУНП в Рівненській області за невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей (ст. 184 КУпАП) складено 17 адміністративних протоколів, щодо незабезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Правоохоронці звертаються до усіх громадян, які потерпають від домашнього насилля, не терпіти знущань, а заявляти про себе і шукати допомоги.

Якщо ви або ваші близькі стали жертвою насильства в сім’ї, у такому випадку вам необхідно звернутися до управління або відділу у справах сім’ї та молоді місцевої держадміністрації або до поліції. Відмова у прийнятті й розгляді заяви не допускається.

Необхідно знати, що прийняття, облік і розгляд заяв здійснюється за місцем проживання постраждалої людини або ж стосовно якої існує загроза вчинення насильства.

У заяві зазначаються:

– прізвище, ім’я та по батькові постраждалого;

– місце проживання постраждалого або члена сім’ї, стосовно якого існує реальна загроза вчинення насильства.

– інформація про те, ким вчинено насильство в сім’ї, час і місце його 
 вчинення, умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування, інші обставини вчинення насильства в сім’ї.

Відомості про особисте життя та інша інформація, що міститься в заяві, не підлягають розголошенню.

Поліцейські зазначають, що на території Рівненської області діють дві спеціалізовані установи, в яких отримують допомогу жертви насильства в сім’ї, а саме:

– Рівненський центр соціально-психологічної допомоги, адреса: м. Рівне, вул. Дубенська, 71а, тел. (0362) 63-24-89, розрахований на 16 чоловік,

– Центр підтримки громадських ініціатив «Чайка», адреса: м. Рівне, вул. Д.Галицького, 19, (офіс 215) тел. (0362) 460-967, в якому надаються консультації інформаційно-психологічного напрямку для жертв насильства в сім’ї.

 

Млинівське ВП Дубенського ВП ГУНП в Рівненській областіФото без опису

Довідково:

до Кримінального кодексу введено спеціальну статтю, яка чітко визначає, що умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо теперішнього чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває або перебував у сімейних або близьких до них відносинах, може загрожувати кривдникові тюремним терміном аж до п’яти років.

Більше того, відтепер якщо будь-який злочин вчиняється стосовно подружжя чи іншої особи, з якою винний перебуває чи перебував у сімейних чи близьких до них відносинах, то це вважатиметься обтяжуючою обставиною. І покарання за нього буде більшим, аніж якби жертвою стала випадкова людина.

Наприклад, покарання за зґвалтування за Кримінальним кодексом – від трьох до п’яти років позбавлення волі. Якщо ж жертвою ґвалтівника стала його дружина або партнерка, нинішня чи колишня, – новий закон передбачає для нього покарання у вигляді тюрми на строк від п’яти до десяти років.

Нові закони передбачають, що поліцейські, які прибули на виклик, пов’язаний з застосуванням домашнього насильства, повинні будуть оцінити ризики повторного насильства і, у разі потреби, застосувати терміновий заборонний припис.

Іншими словами, кривдника можуть зобов’язати негайно залишити місце, де відбувся акт насильства, і заборонити наближатися до нього на певну відстань. Кривдникові можуть заборонити листуватися чи телефонувати жертві.

«Важливо, що поліція зможе виносити цей припис на свій розсуд, навіть без заяви потерпілих осіб».

Максимальний строк дії припису, який виносять поліцейські, становить десять днів. Однак рішенням суду його може бути продовжено навіть до року.

 «Тепер жінці у таких випадках не треба згрібати свої речі в одну сумку, їжу для дитини в іншу і серед ночі йти до якогось притулку, якого поблизу може і не виявитися. Залишити місце, де відбулося насильство, повинен буде саме кривдник».

Окрім того, у Кримінальному кодексі з’являється положення про те, що скоєння будь-якого насильницького злочину у присутності малолітньої дитини є обтяжуючою обставиною, яка автоматично призведе до збільшення покарання для кривдника.

Нові закони суттєво змінюють розуміння Кримінальним кодексом пом’якшувальних та обтяжуючих обставин у вкрай драматичних ситуаціях співжиття.

Нові закони передбачають створення в Україні Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі, до якого вноситимуться дані про кожен зафіксований у державі випадок такого насильства.

У реєстр потраплять вичерпні дані про кривдника, жертву насильства та про обставини випадку такого насильства.

Дані про кривдника зберігатимуться там протягом десяти років після набрання чинності вироком суду. Якщо ж людину, обвинувачену в домашньому насильстві, виправдають, – інформація про неї буде вичищена з реєстру негайно.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь